Ako sa správne starať o svoje nohy?

Vašim nohám by ste mali venovať náležitú starostlivosť nie len v lete, kedy svoje nohy vystavujete na obdiv, v zime je to ešte dôležitejšie. V teplej a uzavretej obuvi totiž nohám hrozí zvýšené potenie, čo môže spôsobiť nepríjemné problémy a kožné choroby. Preto ak nechcete mať problém s plesňovými infekciami, mozoľmi na pätách či zarastenými nechtami, starajte sa o vaše nohy každý deň. Povieme vám ako. :)

Vašim nohám by ste mali venovať náležitú starostlivosť nie len v lete, kedy svoje nohy vystavujete na obdiv, v zime je to ešte dôležitejšie. V teplej a uzavretej obuvi totiž nohám hrozí zvýšené potenie, čo môže spôsobiť nepríjemné problémy a kožné choroby. Preto ak nechcete mať problém s plesňovými infekciami, mozoľmi na pätách či zarastenými nechtami, starajte sa o vaše nohy každý deň. Povieme vám ako. :)

Doba čítania 4 min.
Andrea, redakcia Heureka.sk

Ako by sme sa mali starať o svoje nohy?

Základom starostlivosti o chodidlá je ich pravidelné osobitné umývanie každý deň.

Pokiaľ vás čaká náročný deň alebo máte prácu, ktorá si vyžaduje dlhodobé státie, či naopak sa za deň veľa nachodíte a vaše nohy počas dňa trpia, odporúčame každé ráno použiť špeciálne produkty, ktoré ich osviežia a zároveň stimulujú krvný obeh, vďaka čomu budete mať pocit ľahkých nôh. Vo večerných hodinách, po sprchovaní použite upokojujúci krém alebo sprej, ktorý eliminuje opuchy, uľaví od bolesti a zbaví vás pocitu ťažkých nôh.

Doprajte svojim nohám relax a pohodu v podobe krátkeho kúpeľa v teplej vode. Nasypte do neho hrsť soli do kúpeľa, najlepšie morskej a ponorte nohy na 10 až 20 min. Nie dlhšie, inak by ste ich mohli mať rozmočené a pri ďalšom ošetrení si ich poraniť. Morská soľ podporí prekrvenie nôh a pomôže aj v odstránení zhrubnutej pokožky. Do týchto kúpeľov môžete použiť i rôzne špeciálne prípravky, najlepšie sú  bylinkové, napríklad harmančekové, jazmínové, prípravky s mätou či eukalyptom, ktoré pôsobia osviežujúco a pomôžu uvoľniť napätie v nohách. Horúca voda vytiahne z nôh posledné stopy únavy a kožu na nohách zanechá zmäkčenú. Navyše má takýto kúpeľ blahodarné liečivé a dezinfekčné účinky.

Po kúpeli môžete začať brúsiť, teda odstraňovať zhrubnutú kož****u. Zabudnite na všetky kovové verzie, kúpte si obyčajnú pemzu alebo pilník s drsným brusným papierom. Robte vždy pohyby v jednom smere, inak si môžete kožu ešte viac potrhať. Nezabúdajte, že po každom použití treba pemzu vyčistiť, no používať by ste ju aj tak mali iba krátkodobo! Po niekoľkých kúpeľoch je potrebné ju vymeniť, nakoľko sa v nej ukladajú baktérie.

Keď už budete mať zhrubnutý povrch jemný, nastáva čas na peeling. Je vhodné dopriať ho svojim nohám aspoň raz týždenne. Môžete použiť niektorý z mnoha prípravkov na trhu alebo si peeling vyrobiť doma sami. Na internete nájdete veľa receptov. Peeling do nôh vmasírujte a  osobitnú pozornosť venujte chodidlám a prstom.

Chodidlá po kúpeli vždy dôkladne utrite uterákom, najmä medzi prstami. Zabránite tak vzniku plesňových ochorení.

Nakoniec nezabudnite svoje nohy hydratovať a zvláčňovať. Nohy aspoň raz za týždeň natrite výživným krémom a doprajte si masáž, zábal alebo masku.

Pri masáži si doprajte poriadnu vrstvu hydratačného krému alebo špeciálneho oleja na celé chodidlo. Začínajte pri palcoch a končite na lýtkach. Ak máte veľké kŕčové žily, masírujte si len spodné chodidlá. Prekrvíte si tak pokožku, a zároveň nohám dodáte potrebnú výživu. Dbajte, aby krém dobre vsiakol.

Ak si chcete spraviť na nohy zábal, naneste na ne krém,  zabaľte ich do fólie a potom si na ne natiahnite ponožky. Nechajte pôsobiť aspoň niekoľko hodín alebo ešte lepšie, po celú noc. Pokožka takto absorbuje potrebné živiny. Výborné sú nparíklad bahenné zábaly, ktoré dostanete kúpiť v lekárni.  Majú jednoduchú aplikáciu a odstránia vám únavu z končatín.

Raz za týždeň nohám neuškodí ani  maska na nohy. Nič nepokazíte, keď si dáte tú istú masku, akú si dávate na tvár. Naneste si ju na chodidlá, zabaľte do mikroténového vrecka a uteráka a nechajte pôsobiť desať minút.

Ranky, praskliny hlavne na pätách treba ošetriť antiseptickým prípravkom alebo špeciálnym krémom, ktorý dostanete v lekárni.

Ako upravovať nechty na nohách?

Po kúpeli a ošetrení nasleduje ich konečná úprava, teda starostlivosť o nechty. Doprajte im rovnakú manikúru ako aj rukám. Nechty by ste si mali strihať najlepšie hneď po kúpaní, pokiaľ sú ešte mäkké. Upravovať ich môžete nožničkami alebo pilníkom, ale vždy dorovna. Oblúkovitý tvar totiž napomáha bolestivému zarastaniu.

Kožičku okolo nechtov jemne zatlačte, nestrihajte ju, aby nevznikol zápal. Ak vám už vznikne na nechte záder, určite si ho nestrihajte, môžete spôsobiť bolestivé ranky, ktoré sa hoja pomaly. Namiesto toho si pokožku ošetrite kefou a špeciálnym olejom. Počkajte, kým sa vstrebe a pokožka zmäkne, potom ju jemne zatlačte tampónom. Nakoniec nechty upravte pilníkom a keď sa chystáte nalakovať, tak pred lakovaním odmastite odlakovačom. Natiahnite si ponožky a nechajte nohy zabalené celú noc odpočívať. 

zdroj: Pilulka24.sk